פתרונות ושרותי מיחשוב - פיתוח תוכנה, בניית אתרים,
יעוץ ושירותי מיקור חוץ (outsourcing)

yair@yairweissman.com        Tel: 0544-301265        יאיר ויסמן

שירותים לעסקים זעירים, קטנים וגדולים - תמיד במסגרת התקציב ותוך עמידה בזמנים!


מידע כללי

.........................

שרותי מיחשוב

.........................

פרויקטים ולקוחות

.........................

טכנולוגיות וכלים

.........................

English / אנגלית   Hebrew / עברית
.........................

הורד PDF קובץ

.........................

מתכנת Access


מתכנת Access: תוכנה עבור חברת ניהול פרוייקטים בשלטון המקומי

רקע:

קבוצת זוהר ניהול פרוייקטים בע"מ הינה אחת הזכייניות הראשיות של החברה למשק וכלכלה של השלטון המקומי בע"מ. החברה פעילה בתחום פיקוח וניהול פרוייקטים של הקמה ואחזקת גנים ציבוריים.

עם הגידול בפעילות החברה בעיקבות זכייתה במכרזים נוספים של רשויות מקומיות לפיקוח על הגנים הציבוריים, נוצר צורך במערכת ממוחשבת המבוססת על בסיס נתונים אשר יאחסן את מפרטי הגנים הציבוריים בצורה שתאפשר גישה מהירה ונוחה למידע.

הבעייה:

כחצי שנה לפני שנעשתה הפנייה אלי, הוחל בפיתוח יישום המבוסס על בסיס-נתונים Access ע"י מפתח Access אחר. הפיתוח החל ללא שהיה איפיון מערכת וללא שניתן תידרוך מעמיק על מהות הפרוייקט. עקב כך לא תוכנן מבנה נתונים נכון, וככל שהתקדמה עבודת הפיתוח הטעות רק גדלה יותר ונוצר מבנה נתונים מסובך ולא הגיוני. התנהלות זאת שנבעה מחוסר ידע בניהול פרוייקט תוכנה וחוסר נסיון בתיכנות, גרמה למערכת לעבוד באיטיות כבר בשלב התחלתי זה וכן לבעיות בין-אישיות בין הלקוח והמתכנת.

למרות בזבוז הזמן הארוך, כחצי שנה, וההשקעה הכספית שנעשתה עד לשלב זה, החליטה החברה לפנות למתכנת Access אחר במטרה לתת פיתרון הולם ומהיר, שכן הרשויות המקומיות החלו ללחוץ על החברה.

למזלי, עקב העבודה הטובה שעשיתי בקידום האתר שלי (www.yairweissman.com) במנוע החיפוש Google, כשחיפשה החברה מתכנת Access אשר יתן לה פיתרון - הם הגיעו אלי.

הפיתרון:

הדרישה הכללית מהמערכת היא לקלוט את המאפיינים והמרכיבים של כל גן ציבורי, כולל תמונות, ולאחר מכן להציג אותם ולהדפיס אותם בהתאם לדרישה. כמו-כן יש צורך להפיק דוחו"ת לפי חתכים שונים.

כל הגנים של ראשות מקומית ירוכזו באותו הקובץ, ולכל רשות מקומית יהיה קובץ נפרד. לאחר שהמידע יוזן למערכת, ישלח עותק של התוכנה לרשות המקומית ושם סביר להניח שלא יהיה יותר ממשתמש אחד במערכת. על סמך מידע זה, נכון היה מצידו של מתכנת Access הקודם לבחור ב-Access ככלי הפיתוח לפרוייקט זה.

מבחינה תיפעולית, לחברה יש מספר סוקרים הפזורים בארץ לפי איזורים גיאוגרפיים וכל אחד מהם מבצע את סקרי הגנים הציבוריים ברשויות המקומיות הנמצאים בטריטוריה שלו. תהליך הסקירה הינו ידני, הנתונים מועלים על הכתב ומצולמות מספר תמונות דיגיטליות בהתאם למפורט במכרז שהוציאה הראשות המקומית. לאחר שמסתיים שלב הסקירה בשטח, הסוקר מזין את המידע לאפליקציית ה-Access ושולח אותהבדואר אלקטרוני, יחד עם התמונות שצילם, למשרד הראשי של החברה, בה יושב האחראי על התחום, אשר מבצע בדיקה נוספת ותיקונים במידת הצורך, לפני שבסיס הנתונים והתמונות נשלחים לראשות המקומית.

לכל מתכנת Access בעל נסיון, ידוע כי המפתח להצלחת כל פרוייקט תוכנה המושתת על בסיס-נתונים, קטן כגדול, טמון במבנה הנתונים הנמצא בבסיס היישום. בפרוייקט זה, מבנה הנתונים הינו פשוט ומינימלי: טבלה ראשית אחת תכיל את רשימת הגנים ומאפיניהם הכלליים, ואליה תהיה מקושרת טבלה שניה אשר תכיל את תכולת הגנים, הפריטים והכמויות. כבכל יישום Access אשר בו מעוניין המתכנת לשמור על גמישות להמשך, גם כאן קיימות טבלאות משנה (lookup tables) רבות אשר מאחסנות את המושגים הקבועים כגון שמות השכונות, שמות המפקחים, קבוצות הפריטים, יחידות המידע, סוגי הפריטים ועוד.

ממשק המשתמש מחולק לגישה על-פי הרשאות וכולל שלוש רמות שונות: הרמה הנמוכה ביותר מיועדת לכל המשתמשים, היא אינה מוגבלת ע"י סיסמא וניתן לראות את פרטי כל הגנים ולהפיק את כל הדוחו"ת. הרמה השניה, מוגנת ע"י סיסמא ומאפשרת למשתמשים בעלי הרשאה זאת לשנות פרטי גנים, להוסיף גנים חדשים ולמחוק גנים קיימים. הרמה הגבוהה ביותר היא עבור מנהל המערכת, היא מוגנת ע"י סיסמא ומאפשרת גישה לטבלאות המערכת ולטבלאות המשתמש. משתמש בעל גישה לפי הרשאות מנהל המערכת יכול לשנות כל פיסת מידע הכלולה במערכת.

הפיתרון הסופי שהוצג בפני הלקוח איפשר להדפיס דפי מידע על הגנים במערכת וכל פרטיהם, כולל דף תמונות. את דפי המידע ניתן להדפיס בצורה בודדת עבור הגן שנבחר, או בצורה מרוכזת עבור קבוצת גנים לפי חתכים שונים הנקבעים ע"י המשתמש. בנוסף ניתן להפיק דוחות נוספים כגון כתבי כמויות (גם כאן ניתן לפי חתכים שונים), חישובי שטחים מושקים ולא מושקים וחלקת היחסי מהשטח הכולל, ועוד.


אם אתם מוצאים את עצמכם בעיצומו של פרוייקט שלא מתקדם כמו שחשבתם, אם אתם מחפשים מתכנת Access חדש כדי להפיח חיים בפרוייקט התוכנה שלכם או כדי לתגבר את מתכנת ה-Access הנוכחי - פנו אלינו ונשמח לעזור לכם להשיב את הפרוייקט שלכם חזרה לפסים הנכונים ולכיוון שאתם רוצים.


לפרטים נוספים לחצו על הקישור המתאים:
סיפורי לקוחות, פגישות, דיונים, דרישות ופתרונות, ועוד:


אשמח לעמוד לרשותכם, לענות על שאלות, לתת יעוץ ראשוני בלתי מחייב
ולשמוע מה יש לכם לאמר לי בכל עניין.

אתם מוזמנים לפנות אלי במייל (yair@yairweissman.com)
או בטלפון נייד: 0544-301265

יאיר