פתרונות ושרותי מיחשוב - פיתוח תוכנה, בניית אתרים,
יעוץ ושירותי מיקור חוץ (outsourcing)

yair@yairweissman.com        Tel: 0544-301265        יאיר ויסמן

שירותים לעסקים זעירים, קטנים וגדולים - תמיד במסגרת התקציב ותוך עמידה בזמנים!


מידע כללי

.........................

שרותי מיחשוב

.........................

פרויקטים ולקוחות

.........................

טכנולוגיות וכלים

.........................

English / אנגלית   Hebrew / עברית
.........................

הורד PDF קובץ

.........................

פתרונות כוללים בתחום האינטרנט, תיכנון, עיצוב, הפקה ובנייה של אתרי אינטרנט


שלבי פרוייקט תוכנה

שלב הייזום הוא שלב ראשוני בו מועלית דרישה בסיסית למערכת חדשה, או לשינוי משמעותי במערכת קיימת והוא למעשה ההרשאה להתחיל בפרוייקט.

בשלב זה יש לקחת בחשבון את הגדרת הלקוח (למי מיועדת המערכת ומי הולך להשתמש בה?) והגדרת יעדים/מטרות, בעיות, תועלות וחסכונות (מה הבעיה ומה אנחנו מנסים להשיג?). כמו-כן יש לבצע בדיקת היתכנות ועלות/תועלת (מה התועלות שסביר לצפות מהמערכת ושירותים שהמערכת תיתן? האם צפויים קשיים או מגבלות בהגדרת היישום? האם מדובר בטכנולוגיה חדשה ובלתי מוכרת?) ולבחור את הגורם שיאפיין את התוכנה (מי הוא הגורם שסביר שיבצע זאת - פנימי או חיצוני).

מתוך מסמך הייזום ניתן להעריך את סוגה והיקפה של המערכת ובהתאם לכך להחליט על שיטת ניהול הפרוייקט, משאבים, לוח-זמנים וכו'.אפיון התוכנה הוא שלב מרכזי בפרוייקט תוכנה ובו מוגדרת מהות המערכת הנדרשת. אפיון הוא גם השלב הראשון בו תיתכן התקשרות חיצונית שכן אפיון התוכנה דורש מיומנות מקצועית גבוהה והכרה טובה של הנושא.

בשלב האפיון מפרט המאפיין את הבעייה כפי שהוגדרה בשלב הייזום לדרישות. בשלב זה מוגדר ה-'מה'. לא מוגדר ה-'איך'.שלב הניתוח הוא השלב בו מפרטים את הדרישות שהוגדרו בשלב האפיון לאובייקטים ולתהליכים. עבור כל דרישה מגדיר המנתח אוסף תהליכים שהמערכת צריכה לבצע.שלב העיצוב הוא השלב שבו נכנסות לתמונה הארכיטקטורה של המערכת, הטכנולוגיה והשפה. דרישות והחלטות המשפיעות על העיצוב כוללות את החומרה הקיימת, שפת התיכנות המוצעת, הטכנולוגיה הרלוונטית, דרישה לשילוב מוצרי מדף ושילוב מערכות קיימות (תוכנה, חומרה ותשתית).שלב הקידוד והתיכנות הוא השלב בו לוקחים את תיק העיצוב ומממשים את הפעולות כפי שהוגדרו בשלב העיצוב. זהו השלב המרכזי והטכני ביותר שעם סיומו יש תוצר כלשהו שניתן לראות, לעבוד ולבדוק.שלב הבדיקות כולל בדיקות תוכנה המתבצעות במספר מישורים:
  • בדיקות פונקציונליות אשר מטרתן לודא שהמערכת אכן מבצעת את הפעולות שהיא מיועדת לבצע.
  • בדיקות אינטגרציה אשר בהן מחברים את קטעי התוכנה ומוודאים כי הם מבצעים את תפקידם יחדיו. בדיקות אלו מבוצעות עבור כל תת-מערכת בנפרד.
  • בדיקות מערכת בודקות את תקינות התהליכים במערכת כולה ע"י שילוב תת-המערכות. בשלב זה אנו בודקים גם את ביצועי המערכת וקצב העברת הנתונים, עומס הנתונים ונפחם, התממשקות המערכת עם מערכות אחרות, אבטחת המידע ושרידות המערכת הכולל גיבוי והתאוששות במקרה של קריסה מלאה או חלקית. כאשר נבדקת מערכת קטנה שפותחה ע"י צוות תוכנה בודד, בדיקות האינטגרציה יהיו גם בדיקות המערכת.
  • בדיקות קבלה מבוצעות ע"י הלקוח ובאחריותו ובמהלכן הלקוח בודק את הצד התפעולי של המערכת. לאחר אישור הלקוח המערכת עוברת לשימושו. בדיקות הקבלה מתבצעות לרוב לאחר התקנת התוכנה אצל הלקוח וטרם שילובה במערך העיסקי.
  • בדיקות תאימות מוודאות את תאימות התוכנה לפלטפורמות חומרה, תקשורת ותשתיות שונות.


שלב ההטמעה כולל את התקנת התוכנה אצל המשתמשים, הדרכת המשתמשים על השימוש בתוכנה, תיעוד טכני ותיפעולי וגיבוש נהלי תמיכה.בתחזוקת תוכנה קיימות פעילויות שונות כגון תחזוקה שוטפת של תיקון תקלות ושינויים הכרחיים, שינויים ושיפורים ותחזוקה מונעת ועידכוני תשתית. חשוב לזכור כי איכות הקוד הנכתב משפיע על יציבות המערכת, על כמות התקלות וחומרתן ועל קלות התחזוקה.


לפרטים נוספים לחצו על הקישור המתאים:
סיפורי לקוחות, פגישות, דיונים, דרישות ופתרונות, ועוד:


אשמח לעמוד לרשותכם, לענות על שאלות, לתת יעוץ ראשוני בלתי מחייב
ולשמוע מה יש לכם לאמר לי בכל עניין.

אתם מוזמנים לפנות אלי במייל (yair@yairweissman.com)
או בטלפון נייד: 0544-301265

יאיר