פתרונות ושרותי מיחשוב - פיתוח תוכנה, בניית אתרים,
יעוץ ושירותי מיקור חוץ (outsourcing)

yair@yairweissman.com        Tel: 0544-301265        יאיר ויסמן

שירותים לעסקים זעירים, קטנים וגדולים - תמיד במסגרת התקציב ותוך עמידה בזמנים!


מידע כללי

.........................

שרותי מיחשוב

.........................

פרויקטים ולקוחות

.........................

טכנולוגיות וכלים

.........................

English / אנגלית   Hebrew / עברית
.........................

הורד PDF קובץ

.........................

Disaster Recovery הוא תהליך של התאוששות וקבלת שליטה מחודשת על מידע, חומרה ותוכנה החיוניים להמשך הפעילות הקריטית של עסק לאחר אסון טבעי או אנושי


Disaster Recovery Guide - מדריך

כל עסק ואירגון יכול לחוות תקלה חמורה שעלולה למנוע ממנו להמשיך לתפקד כרגיל. זה יכול לנוע בין הצפת מים או אש ועד תקלת מיחשוב או איבוד נתונים חמור. להנהלת האירגון יש את האחריות להתאושש מאסון או תקלה כזאת תוך זמן מינימלי, עם מינימום הפרעה לתיפקוד האירגון ובעלות מינימלית. פעולה זאת מצריכה תיכנון והכנה מוקדמת.

נקודת המוצא - The Starting Point

קיימת חשיבות רבה לכך שאירגון מתייחס ברצינות גבוהה לפיתוח ותחזוקה שותפת של תוכנית התאוששות מאסון ותוכנית להמשכיות העסק. זאת לא אחת מהמשימות שניתן לדחות עד שלמישהו יהיה זמן לטפל בהן - אסון רציני יכול לגרום לעסק נזק בלתי הפיך ויכול לקרות בכל עת ואפילו במהלך 24 השעות הקרובות!

תוכנית ההתאוששות מאסון צריכה להיות מפותחת ע"י צוות המורכב מאנשים המייצגים את כל תחומי הפעילות של האירגון. אם האירגון גדול דיו, כדאי להגדיר משימה זאת כפרוייקט רשמי ולהקצות לו את המשאבים הנדרשים מבחינת כח-אדם, זמן, תקציב ועוד.

הערכת סיכונים - Impact Assessment

אחת הפעולות הראשונות בהגדרת תוכנית ההתאוששות מאסון היא הכנת רשימה מקיפה של תקלות פוטנציאליות חמורות העלולות להשפיע על פעילותו התקינה של העסק. רשימה זאת צריכה לכלול את כל התקלות והאסונות האפשריות ללא קשר למידת הסבירות של התרחשותם.

כנגד כל אחת מהנקודות ברשימה, יש לציין את מידת הסבירות להתרחשותה וכן את חומרת הנזק שיגרם לאירגון כתוצאה מהתרחשותה. מידע זה יאפשר לראות תמונה ברורה יותר של הסיכונים בפניהם עומד העסק, ויאפשר לבנות שלד של תוכנית בצורה קלה יותר ובצורה שתואמת באופן אמיתי את דרישות ההישרדות של האירגון.

פיתוח התוכנית - Developing the Plan

לאחר שהסתיים שלב הערכת הסיכונים, ניתן ליצור את מבנה התוכנית. תוכנית ההתאוששות תכלול אבני דרך המציינים שלבים כדי להעביר את האירגון מהשלב המיידי שלאחר התרחשות האסון ולהחזירו לפעילות נורמלית.

אבן הדרך החשובה הראשונה מטפלת בתוצאה המיידית של האסון ויכולה לכלול את שירותי החירום או מומחים אחרים המיומנים בטיפול במצבים קיצוניים. השלב הבא הוא לקבוע מהם הפעולות העיסקיות הקריטיות שזקוקות לטיפול ובאיזה סדר עדיפות. התוכנית תהיה מפורטת ותקבע גם את אנשי המפתח הספציפיים לטפל במשימות הספציפיות.

בדיקת התוכנית - Testing the Plan

לאחר שפיתוח התוכנית הושלם, חובה להעמידה לבדיקה בתנאים מחמירים במיוחד. תהליך הבדיקה עצמו צריך להיות מתוכנן ולהערך בסביבה מתאימה ובתנאים המדמים תנאי אסון בצורה הטובה ביותר.

התוכנית צריכה להיבדק ע"י אותם האנשים אשר יפעלו לפיה במצב אמיתי. תהליך הבדיקה צריך להיות מתועד והתוצאות והמסקנות צריכות גם הם להרשם ולהישמר כדי להבטיח משוב יעיל שיעזור לשפר את התוכנית.

אימון והדרכת צוות - Personnel Training

שלב זה תלוי בפיתוח התוכנית ובהצלחת הבדיקה שלה. יש צורך שכל הצוות באירגון יהיה מודע לתוכנית, למטרתה ולתוכנה וכן שכל אחד ידע בדיוק את תפקידו (אם קיים) ואחריותו. חשוב לקבל משוב ותגובה מאנשי הצוות כדי להבטיח שהאחריות והחובות הובנו, במיוחד לגבי אנשי מפתח.

תחזוקת התוכנית - Maintaining the Plan

תוכנית ההתאוששות מאסונות חייבת תמיד להישאר מעודכנת ורלוונטית לנתוני העסק הנוכחיים. כל שינוי בתהליך העיסקי או שינוי בחשיבות היחסית של כל חלק בתהליכים העסקיים חייב להשתקף בצורה נכונה בתוכנית.

יש למנות מישהו שיהיה אחראי לעידכון התוכנית בצורה שוטפת, ואשר גם ירכז את המידע על השינויים בעסק שעשויים להשפיע על התוכנית להתאוששות מאסון. כל שינוי או תוספת לתוכנית מצריך בדיקה ואנשי הצוות צריכים להיות מעודכנים על השינוי בתוכנית וכן בתפקידם כתוצאה מכך (אם קיים).
לפרטים נוספים לחצו על הקישור המתאים:


אשמח לעמוד לרשותכם, לענות על שאלות, לתת יעוץ ראשוני בלתי מחייב
ולשמוע מה יש לכם לאמר לי בכל עניין.

אתם מוזמנים לפנות אלי במייל (yair@yairweissman.com)
או בטלפון נייד: 0544-301265

יאיר